Raptadmin Kurulum

Raptadmin çok basit bir kurulum aşaması gerektirir. Raptadmin'i kurmak için öncelikle aşağıdaki bilgilerin varlığından emin olmanız gerekmetedir.

  • Veritabanı Hostu
  • Veritabanı Adı
  • Veritabanı Kullanıcı Adı
  • Veritabanı Parolası

Bunların yanında web sitenizin Raptadmin'in istemiş olduğu sistem gereksinimlerini karşılıp karşılamadığını bilmeniz gerekmetedir. Aşağıdaki bilgiler hakkında bir fikriniz yoksa, hosting sağlayıcınızdan bilgi alabilirsiniz. Aşağıdaki metni hosting sağlayıcınıza göndererek Raptadmin gereksinimleri karşılıyıp karşılamadığını öğrenebilirsiniz.


Hostingimde Raptadmin İçerik Yönetim Sistemi kullanmak istiyorum ve hostingimin aşağıdaki özellikleri taşıyıp taşımadığını merak ediyorum:

» PHP 5.4.0 veya daha üstü
» MySQL 5.5.0 veya daha üstü
» Apache mod_rewrite Modülü

Teşekkürler!


Raptadmin Kurulumu

Raptadmin Kurulumu çok kolay bir şekilde 6 adımda tamamlanmaktadır. Raptadmin dosyalarını sitenizin kök dizinine attıktan sonra eğer daha önce bir kurulum yapmamışsanız, direkt olarak kurulum ekranı gelecektir. Kurulumu aşağıdaki adımları uyguluyarak tamamlayabilirsiniz.

Birinci Adım » Uyarılar

Bu adımda Raptadmin Kurulumu hakkında bilgiler ve gereklilikler kullanıcıya aktarılmaktadır. Burada önemli olan CHMOD ayarlarıdır. Sitenizin kök dizininde bulunan "config" klasörüne 777 CHMOD verilmelidir. Kurulumdan sonra CHMOD ayarlarını 755 yapmayı unutmayınız. Eğer dosya izinlerini veremiyorsanız, "config" klasörü içerisinde yer alan "config_sample.php" dosyasının içeriğini dosya içerisinde bulunan bilgilere göre doldurduktan sonra "config" klasörünün içerisine tekrardan atmanız gerekmektedir. Bu işlemi yaptıktan sonra "Başlayalım" butonuna basarak ikinci adıma geçebilirsiniz.

İkinci Adım » Veri Tabanı Ayarları

Bu alanda veritabanı bilgilerini girmeniz gerekmektedir. Bilgileri girdikten sonra "Gönder" butonuna tıklayınız. Eğer sorun oluşursa sizi sorun hakkında bilgilendirecek sayfa gelecektir. Eğer sorun bulunmazsa üçüncü adıma geçilecektir.

Üçüncü Adım » Veri Tabanı Onayı

Eğer veritabanı bağlantınız sorunsuz oluşturulursa "Herşey Yolunda!" başlıklı onay mesajı gelecektir. Dördüncü adıma geçmek için "Kurulumu Yap" butonuna tıklayınız.

Dördüncü Adım » Tablo Kurulumu

Eğer bir sorun oluşmazsa Raptadmin veritabanına tabloları kuracak ve size onay mesajı verecektir. Beşinci adıma geçmek için "Son Adım" butonuna tıklayınız.

Beşinci Adım » Site Bilgileri

Raptadmin web sitenizle ilgili genel bilgileri bu adımda soracaktır. Web sitenizin başlığı, Kullanıcı Adı, Parola, E-Posta Adresi, İsminiz ve Raptadmin Seri Numarası bilgilerini giriniz ve "Kurulumu Bitir" butonuna tıklayarak kurulumu tamamlayın.

Altıncı Adım » Kurulum Tamamlandı

En son işlemide tamamlandıktan sonra Raptadmin girdiğiniz bilgileri veritabanına kaydedecek ve bir sorun olmadığı takdirde kurulumu tamamlayacaktır. Bu ekranda "Yönetim Paneli" butonuna tıklarsanız Raptadmin Yönetim Paneli'ne yönlenecek ve bir önceki aşamada girdiğiniz kullanıcı adı ve parolayla giriş yapmanızı isteyecektir. "Web Sitesi" butonuna tıklarsanız Raptadmin default teması ile birlikte oluşturulmuş örnek sayfadan ibaret basit Raptadmin sitesine yönlendirecektir. Kurulumdan sonra web sitenizin kök dizininde bulunan "setup" klasörünü siliniz.